Kto może przeglądać monitoring w pracy

Kamery monitoringu to standard w nowoczesnych systemach zabezpieczeń. W zakładach pracy instaluje się je po to, by zadbać o bezpieczeństwo mienia i pracowników, a także po to, by w razie wypadku czy włamania mieć niezbędny dowód. Pojawia się jednak wówczas następujące pytanie: kto może przeglądać monitoring w pracy?

Kto ma prawo do przeglądania nagrań z monitoringu?

Zasadniczo, zgodnie z przepisami dostęp do nagrań z monitoringu działającego na terenie zakładu pracy ma:

  • pracodawca,
  • osoby przez niego upoważnione.

Do tej ostatniej zalicza się np. różnego rodzaju menedżerów, członków zarządu czy osoby, które są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w firmie. Bardzo ważne jest to, by dostęp do nagrań z firmowego monitoringu był ściśle kontrolowany. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty: ponieważ materiały, tzn. nagrania zawierające wizerunek pracowników, zawierają dane osobowe, a co za tym idzie – podlegają przepisom RODO.

Oprócz wyżej wymienionych również pracownik ma prawo do wglądu w nagrania, jeśli są to nagrania dotyczące jego osoby. To bardzo ważne, ponieważ zgodnie z zapisem znajdującym się w art. 15 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679:

„Osoba, której dane dotyczą, jest uprawniona do uzyskania od administratora potwierdzenia, czy przetwarzane są dane osobowe jej dotyczące, a jeżeli ma to miejsce, jest uprawniona do uzyskania dostępu do nich”.

Taki stan rzeczy oznacza, że każdy pracownik może domagać się dostępu do tych nagrań, na których się znajduje.

Kiedy można jeszcze przeglądać nagrania z monitoringu?

Oprócz wyżej wspomnianego pracodawcy oraz innych uprawnionych osób prawo do przeglądania nagrań – w uzasadnionych przypadkach – mają również organy ścigania (w tym np. Policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne itp.). Jeśli monitoring wizyjny zarejestrował bowiem np.:

  • wypadek,
  • przestępstwo,
  • inne zdarzenia,

które mogą okazać się istotnym dowodem w sprawie, policja czy osoby poszkodowane mają prawo do wglądu. Odpowiednie zabezpieczenie tych nagrań to kwestia priorytetowa.

Jak długo można przechowywać nagrania z monitoringu?

Ważną kwestią jest nie tylko, kto ma dostęp do nagrań z monitoringu, ale także to, jak długo można przechowywać nagrania z monitoringu. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami standardowy dopuszczalny okres przechowywania trzy miesiące od momentu rejestracji. Następnie, nagrania powinny zostać usunięte. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły. Jeśli istnieją przesłanki ku temu, że nagranie z monitoringu może stanowić dowód w postępowaniu np. w sprawie o odszkodowanie po wypadku w pracy, materiał powinien być przechowywany aż do momentu prawomocnego zakończenia danego postępowania.