Planujesz założyć monitoring? Poznaj monitoring wizyjny.

Nowoczesny monitoring wizyjny to znacznie efektywniejsza alternatywa dla tradycyjnego monitoringu. Jego działanie wspierają sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych w chmurze. Smart cities, duże firmy i inteligentne domy – to miejsca, w których coraz częściej montuje się kamery AI z czujnikami. Co warto wiedzieć o inteligentnym monitoringu wizyjnym?

Monitoring wizyjny dawniej i dziś

W mediach od dawna pojawiają się krótkie nagrania z kamer monitoringu wizyjnego albo stopklatki z wizerunkiem przestępców. Policja albo poszkodowani proszę zazwyczaj o kontakt każdego, kto rozpoznaje sprawcę lub ma jakiekolwiek informacje, które mogą pomóc go ująć. Trudno dziwić się takim apelom – widok nieznajomych w kominiarkach, którzy odjeżdżają Twoim autem albo wynoszą z domu czy firmy cenny sprzęt elektroniczny z poufnymi danymi, może zatrwożyć. Data i dokładana godzina popełnienia przestępstwa, czyli informacje zapisane na nagraniu z tradycyjnego monitoringu, zazwyczaj nie pomagają w odnalezieniu złodzieja i skradzionego mienia.

Rozpoznawanie twarzy
Nowoczesny monitoring wizyjny ze wsparciem załóg interwencyjnych to recepta na rosnące koszty ochrony oraz postęp technologiczny w kwestii bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na nowoczesny monitoring wizyjny, który wykorzystuje sztuczną inteligencję. W uproszczeniu na obraz z kamer nakładane są wirtualne linie lub siatki. Kiedy tylko na monitorowanym terenie pojawi się ktokolwiek podejrzany, AI alarmuje osobę nadzorującą monitoring, a ta natychmiast podejmuje odpowiednie kroki. Może wysłać na miejsce zespół interwencyjny albo zawiadomić policję. Szybka reakcja na działania przestępcy sprawia, że zostaje on złapany albo na gorącym uczynku, albo łatwiej jest go odszukać i odzyskać skradzione mienie. Co ważne, taki inteligentny monitoring wizyjny może chronić nie tylko przed kradzieżą, lecz także przed wandalizmem, parkowaniem w niedozwolonych miejscach (np. przed bramą), a w przypadku monitoringu wizyjnego miast – np. przed tragicznymi skutkami nocnych bójek, zniszczeń mienia bądź aktów wandalizmu. Monitoring wizyjny AI można także rozbudować np. o system kontroli dostępu, który pozwala ewidencjonować czas pracy, a także o czujniki przeciwpożarowe.

Obraz nagrany kamerami z AI nie wymaga nieustannej obserwacji przez pracownika ochrony ani czasochłonnego przeszukiwania nagrań, aby znaleźć ewentualne kolejne dowody przestępstwa. Zadania stawiane niegdyś przed człowiekiem w nowoczesnym monitoringu przejmuje artificial intelligence. Sztuczna inteligencja może włączać alarm albo przeszukiwać starsze nagrania zgodnie z określonymi cechami, których zestaw zależy od wybranego oprogramowania. Dla przykładu można określić rodzaj obiektu (m.in. pojazd lub człowiek) i jego dodatkowe cechy (takie jak kolor, ubranie czy dodatkowe akcesoria, np. plecak albo maska na twarzy). AI można uwrażliwić także na wyjątkowo długi pobyt w określonym miejscu albo poruszanie się po nietypowym torze, np. człowieka ocierającego się o boczną ścianę budynku, na której są tylko okna.

Monitoring wizyjny wsparty sztuczną inteligencją – co warto o nim wiedzieć?

Wlamanie

Nowoczesne technologie, zwłaszcza silnie rozwijana w ostatnich latach sztuczna inteligencja, są niezwykle przydatne w wielu dziedzinach życia. Monitoring wizyjny, który wykorzystuje AI, w dużych przedsiębiorstwach, na chronionych osiedlach i w smart cities znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i wykrywalność przestępstw. Dzięki zautomatyzowaniu reakcji pozwala odciążyć ludzi. Możliwość automatycznego powiadamiania nadzorujących o zagrożeniu i brak konieczności patrolowania terenu przez pracowników firmy ochroniarskiej to ogromna oszczędność czasu, pracy i pieniędzy. Poza tym automatyczne powiadomienia od AI dają większą pewność, że policja lub zespół interwencyjny przyjedzie możliwie najszybciej. Ważne jest także bezpieczeństwo – osoba nadzorująca monitoring wizyjny może zareagować na przestępstwo, nie stając ze sprawcą „twarzą w twarz”.

Jakie możliwości daje sztuczna inteligencja? Przede wszystkim algorytmy AI pozwalają na dokładne określenie scenariuszy niepożądanych działań, takich jak wtargnięcie intruza na nadzorowany teren w godzinach, kiedy np. biuro pustoszeje. Inne funkcjonalności, takie jak obraz z kamer widziany w aplikacji na urządzenia mobilne, świetnie sprawdzają się w przypadku nowoczesnej ochrony domu. Domownicy mogą spokojnie pracować poza domem, a nawet wypoczywać na drugim końcu świata. Sztuczna inteligencja w monitoringu wizyjnym będzie czuwać nad bezpieczeństwem ich dobytku. Poza tym AI w monitoringu wizyjnym może na podstawie nagranej twarzy przeszukiwać bazy osób poszukiwanych przez policję.

Monitoring wizyjny z AI a cloud computing

Rozwój technologii chmurowych, podobnie jak sztucznej inteligencji, to jeden z najważniejszych trendów ostatnich lat. Cloud computing, który wspiera inteligentny monitoring wizyjny, umożliwia przetwarzanie większych ilości danych w urządzeniach brzegowych. Co ważne, dane analizowane są już zazwyczaj w kamerze, a system przesyła dalej tylko istotne informacje. Nie ma konieczności, jak dawniej, przechowywania ogromnych ilości danych na dyskach i zlecenia pracownikom ochrony przeglądania nagrań. Ponadto dane mogą być szyfrowane lub anonimizowane, tak aby były zgodne w RODO. Najnowsze urządzenia pozwalają edytowanie obrazu, który poprzez pikselizację uniemożliwia rozpoznanie twarzy zarejestrowanych osób lub odczytanie tablic rejestracyjnych pojazdów.

Na koniec warto wiedzieć, że starsze systemy monitorowania wizyjnego można wzbogacić w urządzenia niezbędne do przesyłania danych do stacji alarmowej, która nadzoruje obraz z kamer. Dzięki temu relatywnie niewielkim kosztem możesz znacznie poprawić bezpieczeństwo swojej firmy czy prywatnego majątku. Ważne jest jednak, aby kamery, z których korzystasz, i urządzenie monitorujące alarmy obsługiwały to samo oprogramowanie.