Kiedy Policja sprawdza monitoring
Monitoring odgrywa istotną rolę w prewencji oraz w wyjaśnianiu przestępstw i wykroczeń, jeśli dojdzie do czynu zabronionego prawem. Kamery rejestrują bowiem obraz, który może okazać się kluczowym dowodem w postępowaniu, dlatego też organy ścigania wykorzystują w toku prowadzenia śledztwa materiały z monitoringu. W związku z tym warto wiedzieć, kiedy Policja sprawdza nagrania.
W jakich sytuacjach policja może zażądać nagrań
Policja może zażądać dostępu do nagrań z monitoringu, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogą one stanowić dowód w toczącej się sprawie. Jest tak np. w sytuacji, gdy doszło do kradzieży z włamaniem w miejscu, które nagrywa zamontowana kamera monitoringu firmowa lub prywatna. Policja może wówczas sprawdzić nagrania, by sprawdzić, czy zostało zarejestrowane cokolwiek, co może pomóc w identyfikacji sprawcy czynu zabronionego.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ firmy ubezpieczeniowe również mogą być zainteresowane nagraniami pochodzącymi z monitoringu, szczególnie wówczas, gdy doszło do szkód majątkowych. W takich przypadkach policja również może zażądać dostępu do nagrań, kiedy jest to istotne w ramach danej sprawy, nawet jeśli inicjatorem postępowania jest ubezpieczyciel.
Jakie formalności musi wypełnić policja, by zyskać dostęp do danego nagrania
Policja nie może poprosić o nagrania z monitoringu, nie wypełniwszy wcześniej żadnych formalności. Wręcz przeciwnie: jeśli pojawi się potrzeba zabezpieczenia nagrania, funkcjonariusze muszą przedstawić sporządzony na piśmie wniosek o udostępnienie materiału w celach związanych z konkretnym postępowaniem. Ten przedstawiony przez Policję wniosek powinien zawierać podstawę prawną, która daje organom ścigania prawo do dostępu do materiałów.
Kiedy właściciel monitoringu otrzyma już dostarczone przez organy ścigania pismo, musi on zadbać o to, żeby dane nagranie nie zostało zniszczone. To bardzo ważne, ponieważ niektóry systemy monitoringu po pewnym czasie nadpisują dane. W związku z tym trzeba niezwłocznie wykonać kopię oraz zabezpieczyć ją na innym nośniku, w tym np. na dysku zewnętrznym.
Procedury, jakie musi zachować policja
Nawet organy ścigania muszą podczas przeglądania monitoringu przestrzegać pewnych zasad. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że wszelkie dowody w postępowaniach powinny być zbierane w sposób zgodny z prawem. Ostrożność jest ważna również dlatego, że nagrania mogą zawierać dane wrażliwe, w tym np. wizerunki osób niemających związku z toczącym się postępowaniem. To właśnie dlatego funkcjonariusze powinni sporządzić protokół z przeszukania związanych ze postępowaniem nagrań. W protokole tym powinny znaleźć się m.in. informacje na temat tego, w jakim celu przeszukuje się materiały oraz jaki jest efekt poszukiwań.
Praktyka pokazuje, że nagrania z monitoringu wizyjnego mogą być wykorzystywane przez policję w różnych sytuacjach. Częstą sytuacją jest kradzież z włamaniem. Tak czy inaczej, niezależnie od przestępstwa kamery mogą dostarczyć organom ścigania cennych wskazówek (wizerunek sprawcy, kierunek ucieczki itp.).