Monitoring wizyjny osiedla – czy to się opłaca?

Bezpieczeństwa osób i mienia coraz częściej pilnują nie tylko pracownicy firm ochroniarskich, lecz także system inteligentnej ochrony, oparty na kamerach z analityką obrazu, która w razie konieczności uruchamia alarm. Monitoring wizyjny pojawia się na parkingach, w prywatnych mieszkaniach i domach, a także na osiedlach. Czy warto zainwestować w monitoring wizyjny osiedla?

Monitoring wizyjny osiedla, a działania poprawiające bezpieczeństwo.

Coraz więcej miast dostrzega ogromny problem dotyczący poczucia bezpieczeństwa na osiedlach. Rozluźniające się relacje sąsiedzkie i zatroskanie własnymi problemami sprawiają, że coraz mniejszą uwagę zwracamy na to, co dzieje się dookoła.

Właśnie dlatego w największych miastach w Polsce władze samorządowe ogłaszają kolejne programy i akcje, które mają na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Dla przykładu w Warszawie działa program „Bezpieczne Osiedle”, w który zaangażowana jest Straż Miejsca, policjanci dzielnicowi, członkowie rad osiedli oraz przedstawiciele właściwej dla rejonu Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Z kolei w Poznaniu uruchomiono program „Bezpieczna dzielnica – bezpieczny mieszkaniec”, który jest drugim przytoczonym przez nas przykładem spośród wielu tego typu działań podejmowanych na terenie całego kraju.

Każda akcja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i ich mienia, jest z pewnością krokiem w dobrą stronę, jednak znacznie skuteczniejszy od czuwania kilku osób jest niezawodny monitoring wizyjny osiedla z analityką obrazu.

Monitoring wizyjny osiedla, a najczęstsze zagrożenia

Tradycyjny monitoring wizyjny opiera się na rejestrowaniu obrazu, który w razie popełnienia wykroczenia lub przestępstwa jest udostępniany odpowiednim służbom. Zapisany obraz można przejrzeć po czasie, co pozwala na poznanie wizerunku chuliganów niszczących osiedlowe ławki albo sprawcy kradzieży auta z garażu. W trakcie postępowania sądowego nagranie może zostać uznane za dowód w sprawie. Jak pokazuje jednak rzeczywistość, nawet opublikowanie tak utrwalonego wizerunku w mediach nie zawsze skutkuje ujęciem sprawcy. Znacznie lepsze byłoby złapanie sprawcy na gorącym uczynku dzięki podglądowi rejestrowanego obrazu „na żywo” i analityce nagrywanego obrazu.

Do jakich wykroczeń i przestępstw dochodzi na osiedlach najczęściej? Jakie zagrożenia wskazują ich mieszkańcy? Jak czytamy w raporcie z badania dotyczącego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, które na początku 2017 roku przeprowadziła firma badawcza Market Research World na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa, mieszkańcy krakowskich osiedli za osoby zmniejszające ich poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania uważają m.in. chuliganów, którzy dewastują małą architekturę i wspólną przestrzeń, młodzież hałasującą w nocy, złodziei, a także kierowców, którzy jeżdżą po osiedlowych uliczkach niebezpiecznie i zbyt szybko.

Jako rozwiązanie tych bolączek warto podać nowoczesny monitoring wizyjny osiedli. Wystarczy zamontować kamery w szczególnie niebezpiecznych miejscach, aby przeciwdziałać niszczeniu wiat śmietnikowych, nocnym krzykom nastolatków w trakcie wakacji, kradzieżom wózków dziecięcych pozostawionych na klatkach schodowych, rowerów czy uszkodzeniom i kradzieżą aut na parkingu.

Nowoczesny monitoring wizyjny SVS

Firma Smart Vision Solution ma rozwiązanie, które znacznie poprawia bezpieczeństwo na osiedlach, a jednocześnie ułatwia złapanie sprawcy na gorącym uczynku. Na czym polega nowoczesny monitoring wizyjny SVS? To system umożliwiający obserwowanie w czasie rzeczywistym obrazu, który jest nieustannie rejestrowany w trybie 24/7/365. Co ważne, na obraz nakładane są wirtualne inteligentne siatki lub linie, które służą do analizowania ruchu na osiedlu. Jeśli system wychwyci niepokojące zdarzenie w ich obrębie, natychmiast o tym alarmuje. Pracownicy centrum monitoringu mogą podjąć działania, np. zawiadomić odpowiednie służby, które złapią chuligana na niszczeniu ławki albo pomogą starszej osobie, która zasłabła w bramie.

Monitoring wizyjny osiedli jest w pełni zautomatyzowany, a poszczególne kamery najlepiej dostosować do planu konkretnego osiedla. O nowoczesny monitoring najczęściej pytają deweloperzy i administratorzy osiedli, zainteresowanie systemem zwiększającym bezpieczeństwo wykazują też sami mieszkańcy.

Gdzie warto umieścić kamery monitoringu wizyjnego z analizą obrazu? Przede wszystkim tam, gdzie do tej pory dochodziło do niebezpiecznych sytuacji albo aktów wandalizmu. Najczęściej to okolice osiedlowych sklepików, ławki oddalone od budynków, parkingi (także podziemne), wejścia do bloku, parkingi i przejścia dla pieszych. Ochrona albo osoby czuwające na bezpieczeństwach w ramach jednego z programów samorządowych nie są w stanie kontrolować jednocześnie tak wielu miejsc jak nowoczesny monitoring „na żywo”.

Czym wyróżnia się monitoring wizyjny osiedla SVS? Przede wszystkim jest bardzo skuteczny, a przy tym relatywnie tani. Algorytmy dopasowane do konkretnego osiedla powiadamiają centrum bezpieczeństwa o wykryciu zagrożenia. Co warte podkreślenia, pracownicy centrum alarmowego polegają nie tylko na automatycznych alarmach, lecz także na bieżąco śledzą rejestrowany obraz i reagują na każde nietypowe zdarzenie.

Kamery działają również odstraszająco. Dzięki monitoringowi osiedla są rzadziej dewastowane, co pozwala na ogromne oszczędności na naprawach małej architektury czy wprawianiu nowych szyb w okna.

Jak widzisz, nie ma konieczności zatrudniania pracowników ochrony przez wspólnotę czy administrację,
a mimo to osiedle staje się bezpieczne
– interwencja policjantów czy grupy interwencyjnej trwa zaledwie chwilę, co pozwala ująć chuligana np. w trakcie malowania graffiti na ścianie budynku. Dodatkową zaletą powierzenia bezpieczeństwa osiedla firmie SVS jest możliwość powiększenia pakietu usług o depozytor kluczy, przesyłkomat i videodomofon.