Paralizator – czy jest legalny, jak działa, rodzaje paralizatorów

0

W dzisiejszych czasach wielu z nas w trosce o bezpieczeństwo swoje i bliskich poszukuje skutecznych środków oraz sposobów ochrony i obrony. Jednym z narzędzi, które z jednej strony zyskują na popularności, z drugiej wzbudzają wiele kontrowersji, są paralizatory. Zwolennicy paralizatorów  twierdzą, że są one skutecznym środkiem unieszkodliwiającym napastników, natomiast ich przeciwnicy mają wątpliwości co do ich bezpieczeństwa i legalności. W naszym artykule przedstawiamy fakty i rozwiewamy mity dotyczące paralizatorów. Przeczytaj, a dowiesz się, czy paralizator jest legalny, kiedy wymagane jest zezwolenie na paralizator, czy może zabić i jak bezpiecznie używać paralizatora. 

Co to jest i jak działa paralizator

O bezpieczeństwo warto dbać w każdym miejscu, o każdy porze dnia i nocy, niestety nie w każdym miejscu znajduje się całodobowy monitoring wizyjny, ochrona i systemy alarmowe. Dlatego warto uzbroić się w umiejętności oraz narzędzia do samoobrony takie jak np. paralizator.

Paralizator to urządzenie służące do samoobrony, którego celem jest obezwładnienie atakującego człowieka (lub zwierzęcia) poprzez wywołanie u niego krótkotrwałego paraliżu mięśni. Paraliż ten spowodowany jest wysyłanym przez urządzenie impulsem elektrycznym, który zakłóca układ nerwowy, powodując czasową utratę kontroli nad ciałem. Dzięki temu urządzenie to daje broniącemu się przy użyciu paralizatora czas na ucieczkę i wezwanie pomocy.

Paralizator działa, generując impuls elektryczny o wysokim napięciu i niskim natężeniu. Urządzenie wytwarza prąd przy pomocy wbudowanych  akumulatorów, transformatorów i kondensatorów, a także głowicy zakończonej dwoma lub czterema grotami elektrod, pomiędzy którymi wytwarzany jest łuk elektryczny. W ten sposób impuls elektryczny przepływa przez ciało napastnika, powodując chwilowe unieruchomienie. 

Dla bezpieczeństwa obudowa paralizatora wykonana jest z tworzywa sztucznego oraz zawiera zabezpieczenia, takie jak przełącznik bezpieczeństwa, włącznik (spust) oraz zawleczkę bezpieczeństwa. W większości modeli zawleczka jest przyczepiona do sznurka, który zakłada się na nadgarstek, co uniemożliwia użycie paralizatora przeciwko użytkownikowi w przypadku jego wyrwania. To rozwiązanie zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i jest cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie paralizatora.

Jaki paralizator wybrać – rodzaje paralizatorów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli paralizatorów, różniących się między sobą wielkością, sposobem działania, mocą i dodatkowymi funkcjami. Paralizatory, które można kupić bez zezwolenia mają natężenie prądu do 10 mA i w tej kategorii mocy na rynku można dostać następujące  typy urządzeń:

  • paralizatory kontaktowe – są to najprostsze rodzaje paralizatorów które, aby wyzwolić impuls elektryczny, wymagają bezpośredniego kontaktu z ciałem napastnika. Aby użyć takiego paralizatora, musimy nacisnąć spust i przystawić groty elektrod do ciała napastnika na 2-5 sekund. Plusem paralizatorów dotykowych jest to, że często przypominają inne sprzęty, takie jak latarki czy smartfony, co sprawia, że są niepozorne. Minusem natomiast jest to, że gruba odzież może osłabić działanie paralizatora, dlatego konieczne jest skierowanie go w odsłonięte miejsca na ciele napastnika. Ze względu na konieczność bliskiego kontaktu, paralizatory te są najskuteczniejsze w sytuacjach, w których napastnik jest blisko i bezpośrednio zaatakował ofiarę;
  • paralizatory odległościowe – zwane są także paralizatorami strzelającymi lub taserami i w odróżnieniu od paralizatorów kontaktowych pozwalają na  obezwładnienie napastnika z dystansu. Taser wystrzeliwuje dwie elektrody przymocowane do przewodów, które wbijają się w skórę napastnika i przesyłają impuls elektryczny. Ten impuls, podobnie jak w przypadku paralizatora kontaktowego, zakłóca sygnały nerwowe, prowadząc do chwilowego paraliżu. Paralizatory te są szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy napastnik znajduje się na pewnej odległości i umożliwiają obezwładnienie go bez konieczności zbliżania się. Urządzenia te są jednak  większe i kosztowniejsze niż paralizatory kontaktowe i najczęściej korzystają z niego wykwalifikowane służby porządkowe takie jak np. ochrona mienia i osób;
  • paralizatory wielofunkcyjne – takie urządzenia łączą w sobie różne funkcje, paralizatora i jednocześnie latarki, alarmu, gazu czy pałki. Paralizator latarka działa podobnie jak jej kontaktowe i odległościowe odpowiedniki, paralizatora i jak każda latarka, może być używana do oświetlenia drogi lub do oślepienia napastnika. Niektóre modele latarek z paralizatorem mają też wbudowane alarmy dźwiękowe, które mogą odstraszyć napastnika lub przyciągnąć uwagę przechodniów. Paralizatory wielofunkcyjne są więc praktycznym narzędziem do codziennego użytku jednocześnie ułatwiającym życie i pomagające w sytuacji zagrożenia.

Wybór paralizatora zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Jeśli szukasz niewielkiego, poręcznego i skutecznego narzędzia do samoobrony, mały paralizator dotykowy może być odpowiednim wyborem. Mały paralizator dla kobiet, które chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo, może być szczególnie atrakcyjnym gadżetem. Jego niewielkie rozmiary i łatwość obsługi sprawiają, że można go dyskretnie nosić w torebce lub kieszeni, a dzięki szybkiemu użyciu skutecznie uniknąć agresji napastnika.

Jak bezpiecznie używać paralizatora do samoobrony

Wbrew obiegowej opinii, że sam widok paralizatora odstraszy atakującego, nie ujawniaj napastnikowi, że masz zamiar użyć przeciw niemu paralizatora. Dzięki temu, że nie będzie się tego spodziewać, a Ty zyskasz element zaskoczenia. Zapewnij sobie swobodny dostęp do paralizatora i miej urządzenie pod ręką, czyli najlepiej w łatwo dostępnej kieszeni, a nie wrzucone luzem do plecaka lub torebki. W sytuacji zagrożenia, jeśli masz paralizator w dłoni, nie zawahaj się go użyć. 

Energicznym i pewnym ruchem przyłóż go do ciała napastnika. Wysokie napięcie przy stosunkowo niskim natężeniu nie pozostawi u zdrowej osoby żadnych długotrwałych obrażeń, ale nie należy razić paralizatorem jednorazowo przez czas dłuższy niż 5 sekund. Po obezwładnieniu napastnika oddal się z miejsca zdarzenia i wezwij pomoc. Skuteczne porażenie da Ci odpowiedni zapas czasu na bezpieczne wykonanie tych czynności.

Jakie są skutki porażenia paralizatorem i czy paralizator może zabić

Impuls elektryczny, który generuje paralizator, przepływa przez ciało osoby porażonej, zakłócając jej układ nerwowy i wpływając na mięśnie, czego efektem jest chwilowe zakłócenie sygnałów nerwowych, prowadzące do utraty kontroli nad mięśniami. Osoba porażona paralizatorem może również odczuwać ból, dyskomfort i dezorientację, co dodatkowo przyczynia się do jej unieruchomienia.

Tak więc paralizatory są zaprojektowane jako narzędzia chwilowo obezwładniające, lecz nie powodują trwałego uszczerbku na zdrowiu. Impuls elektryczny jest ustawiony tak, aby chwilowo obezwładnić napastnika, a nie doprowadzić do jego śmierci. Mimo to istnieje ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych dla osób z chorobami serca czy układu nerwowego. W takich przypadkach porażenie paralizatorem może prowadzić do komplikacji, takich jak zaburzenia rytmu serca lub ataki padaczkowe. Dlatego ważne jest, aby używać paralizatora ostrożnie, tylko w sytuacjach zagrożenia i w celu samoobrony lub obrony koniecznej.

Czy używanie paralizatora bez zezwolenia jest legalne i kiedy trzeba mieć pozwolenie na paralizator

Prawo dopuszcza posiadanie i używanie paralizatora o natężeniu prądu do 10 mA  przez każdą osobę pełnoletnią. Reguluje to Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. określająca paralizatory jako przedmioty służące do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, które podlegają przepisom Art. 11, stwierdza on, że „Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA.”

Natomiast aby kupić oraz używać paralizator o większej mocy i natężeniu prądu powyżej 10 mA, konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia wydawanego przez policję. Zgodnie z Art. 15 Ustawy o broni i amunicji, pozwolenie takie można uzyskać, jeśli spełnia się następujące warunki:

  • ukończone 21 lat;
  • brak zaburzeń psychicznych, zgodnie z Ustawą z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego;
  • brak znaczących ograniczeń w sprawności psychofizycznej;
  • brak istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego;
  • stałe miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • brak zagrożenia dla siebie lub bezpieczeństwa publicznego.

Do uzyskania pozwolenia konieczne jest przedstawienie stosownych oświadczeń i zaświadczeń lekarskich.

Podsumowując, paralizator to skuteczne narzędzie do samoobrony, które wskutek wytworzenia impulsu elektrycznego wpływa na układ nerwowy i paraliżuje mięśnie napastnika. Prawo polskie zezwala posiadanie i stosowanie paralizatora w sytuacji zagrożenia, którego natężenie prądu nie przekracza 10 mA. W tej kategorii można kupić paralizatory kontaktowe (wymagające styczności z ciałem agresora) lub tzw. tasery, strzelające impulsem elektrycznym na odległość kilku metrów. Bardzo popularne szczególnie wśród kobiet są wielofunkcyjne paralizatory latarki, które nie zwracają uwagi napastnika. Pomimo że paralizatory nie powodują śmierci ani trwałego uszczerbku na zdrowiu należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie i tylko w sytuacji zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *