Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych

Organizacja masowych wydarzeń, przez co rozumie się np. koncerty, zawody sportowe czy inne imprezy z dużą liczbą uczestników, to zadanie, które wymaga szczególnej uwagi oraz, o czym nie powinno się zapominać, przestrzegania przepisów prawnych. W Polsce kwestie te są regulowane przez ustawę z dn. 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych.

Co reguluje ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych

Ustawa z dn. 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych to podstawowy dokument, który reguluje organizację tego typu wydarzeń. W tym akcie prawnym określa się zasady dotyczące m.in.:

  • sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa,
  • trybu, w jakim uzyskuje się zgodę na organizację tego typu wydarzeń.

Każdy organizator, który planuje duże wydarzenie będące imprezą o charakterze masowym, powinien dokładnie zapoznać się z przepisami zawartymi w ustawie. A skoro o tym mowa – warto przedstawić znajdujące się w akcie prawnym przepisy określające, czym jest impreza masowa (art. 3 ustawy):

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

imprezie masowej – należy przez to rozumieć imprezę masową artystyczno-rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej, o których mowa w pkt 2–4, z wyjątkiem imprez:

a) organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,

b) organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,

c) organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,

d) sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych,

e) sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym,

f) zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników […]”.

Jak zatem widać, w ustawie precyzyjnie wskazano, jakiego typu eventy są uznawane za imprezy masowe, a jakie przedsięwzięcia nie zaliczają się do tej grupy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rodzaj wydarzenia to nie jedyne kryterium, jakie się stosuje.

 Obowiązujące w Polsce przepisy precyzyjnie określają również minimalną liczbę uczestników, które kwalifikują dane wydarzenie jako imprezę o charakterze masowym – to właśnie po spełnieniu warunku dotyczącego minimalnej wymaganej liczby uczestników należy przestrzegać regulacji zawartej w ustawie.

Przykładowo, impreza, która odbywa się na świeżym powietrzu, musi przyciągnąć minimum tysiąc osób. Co do imprez masowych organizowanych w budynkach, to limit dotyczący liczby gości jest niższy – w przypadku eventów artystyczno-rozrywkowych minimum wynosi pół tysiąca, z kolei imprezy sportowe uznaje się za masowe, jeśli liczba uczestników przekracza trzysta osób. W odniesieniu do imprez sportowych, które uznaje się za wydarzenia o podwyższonym ryzyku (do takich należą np. mecze piłki nożnej), minimalna wymagana liczba uczestników jest jeszcze niższa – dwieście osób.

Za imprezy masowe nie uznaje się wydarzeń w takich instytucjach jak:

  • teatry,
  • kina,
  • muzea,
  • opery,
  • galerie sztuki,

co oznacza mniej rygorystycznych wymogów. W przeciwnym wypadku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia, które wydaje właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Niezbędna jest również pozytywna opinia służb porządkowych (Policja, PSP – Państwowa Straż Pożarna, PIS – Państwowa Inspekcja Sanitarna, pogotowie ratunkowe).

Dlaczego bezpieczeństwo na imprezach masowych jest tak ważne

Bezpieczeństwo na imprezach masowych to podstawa, a sytuacji nie poprawia fakt, że łatwo wówczas o niebezpieczne sytuacje czy nawet wybuch paniki. W takiej sytuacji kluczowa jest sprawna organizacja imprezy, ponieważ umożliwia to szybką reakcję w razie wypadków. Pewnym drogowskazem jest w takiej sytuacji Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, w której określono podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa czy sposobu uzyskiwania niezbędnych zezwoleń.

Niestety, nie istnieje skuteczny w stu procentach sposób na to, by zapewnić bezpieczeństwo na imprezie masowej. Jest jednak pewna metoda, która mocno redukuje ryzyko. Profesjonalna ochrona na imprezach masowych to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo uczestników i płynny przebieg wydarzenia. Wyspecjalizowani ochroniarze potrafią szybko reagować na potencjalne zagrożenia, tzn. agresywne zachowania czy sytuacje awaryjne, dbając jednocześnie o przestrzeganie przepisów. Ich obecność nie tylko zapobiega niepożądanym incydentom, ale też daje uczestnikom poczucie komfortu, pozwalając im w pełni cieszyć się wydarzeniem. Odpowiednie zabezpieczenie jest kluczowe w każdej dużej imprezie.