Kwalifikowany pracownik ochrony – wszystko, co musisz wiedzieć

Kwalifikowany pracownik ochrony to czasem niedoceniana profesja. Tymczasem, mowa jest o zawodzie, który wymaga od pracowników nie tylko odpowiedzialności oraz dobrej sprawności fizycznej. Oprócz tego konieczne jest również posiadanie odpowiednich uprawnień – kwestie te są regulowane przez przepisy prawne. Zastanawiasz się:

  • jak wygląda kurs na kwalifikowanego pracownika ochrony?
  • jakie wymagania należy spełnić, by przystąpić do takiego kursu?
  • jakie uprawnienia przysługują kwalifikowanym pracownikom ochrony?

Zostań z nami – wszystko omówimy poniżej. Miłej lektury!

Jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony

Jeśli planujesz zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony, musisz wiedzieć o tym, że konieczne jest uzyskanie wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Bez takiego wpisu nie można bowiem legalnie wykonywać tego zawodu w miejscach o tzw. podwyższonym standardzie bezpieczeństwa – do takich zaliczają się m.in.:

  • porty morskie,
  • lotniska,
  • zakłady wojskowe,
  • elektrownie. 

Jak wygląda kurs na kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej

Kurs na kwalifikowanego pracownika ochrony, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie przygotować uczestników do pracy na stanowisku związanym z ochroną osób i mienia. Program takiego kursu obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu:

  • etyki zawodowej,
  • prawa karnego,
  • prawa cywilnego,
  • sposobu, w jaki należy stosować środki przymusu bezpośredniego, w tym m.in. kajdanki, pałki czy gaz pieprzowy. Takie środki stosuje się np. w sytuacji, gdy nastąpi wtargnięcie na teren obiektu,
  • zasad udzielania pierwszej pomocy,
  • taktyk interwencyjnych oraz strzeleckich,
  • technik samoobrony,
  • obsługi systemów wykorzystywanych na co dzień przez kwalifikowanych pracowników ochrony (do takich rozwiązań należy m.in. system alarmowy czy powszechnie wykorzystywany monitoring wizyjny).

Jeśli chodzi o kurs kwalifikowanego pracownika ochrony, szkolenie należy odnawiać co 5 lat, pod rygorem utraty wpisu. Tak czy inaczej, nawet po wykreśleniu, możliwy jest, po spełnieniu warunków, ponowny wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony.

Kwalifikowany pracownik ochrony – uprawnienia

Jeśli uda Ci się ukończyć kurs oraz uzyskać wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, zyskasz szereg uprawnień. Jako kwalifikowany pracownik ochrony możesz bowiem legalnie wykonywać pracę na stanowisku związanym z podstawowym zadaniem, jakim jest ochrona osób i mienia (grupa interwencyjna). To jeszcze nie wszystko, ponieważ zyskujesz również prawo do kierowania innymi pracownikami ochrony, tzn. takimi, którzy nie posiadają wpisu.

Kurs na kwalifikowanego pracownika ochrony może, ale nie musi obejmować swoim zakresem posługiwania się bronią palną. Co więcej, pracownicy ochrony z kwalifikacjami mogą zajmować się także przewożeniem pieniędzy (takich usług potrzebują m.in. banki) oraz innych cennych przedmiotów.

Praca w ochronie specjalistycznej

Jeśli masz już wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, możesz starać się o zatrudnienie w:

  • SUFO – specjalistycznych uzbrojonych formacjach ochronnych,
  • WSO – wewnętrznych służbach ochrony.

Służby te w ramach codziennej działalności zajmują się ochroną na terenie obiektów o znaczeniu strategicznym (do tej grupy zaliczają się m.in. zakłady energetyczne, porty lotnicze oraz archiwa państwowe).

Oczywiście, nie musisz być szeregowym pracownikiem; oprócz tego możesz również założyć własną firmę ochroniarską.

Kwalifikowany pracownik ochrony otrzymuje legitymację. Kwestia ta jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 czerwca 2017 r. w sprawie legitymacji pracowników ochrony.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jakie są wymagania na kurs kwalifikowanego pracownika ochrony?

Aby zapisać się na kurs kwalifikowanego pracownika ochrony, trzeba mieć minimum 21 lat oraz co najmniej podstawowe wykształcenie. Ponadto, niezbędne są pozytywne wyniki z badań lekarskich oraz psychologicznych.

Kurs kwalifikowanego pracownika ochrony – jak długo jest ważny?

Kurs kwalifikowanego pracownika ochrony jest ważny przez pięć lat. Obejmuje on m.in. zagadnienia z zakresu etyki zawodowej, prawa, technik interwencyjnych oraz strzeleckich. Kluczowym elementem takiego szkolenia są również zagadnienia dotyczące obsługi systemów alarmowych i monitoringu.

Kwalifikowany pracownik ochrony a pozwolenie na broń – czy jest to obowiązkowe?

Pozwolenie na broń nie jest potrzebne, jeśli chcesz zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony. Kurs na kwalifikowanego pracownika ochrony musi obejmować zasad posługiwania się bronią palną.