Jak złodzieje obserwują domy
Pomimo znaczącego rozwoju w zakresie technologii zabezpieczeń złodzieje pozostają kreatywni co niestety nie oznacza z punktu widzenia przykładnych obywateli dobrej wiadomości. Smutna rzeczywistość jest następująca: przestępcy wciąż znajdują sposoby na bezkarne kradzieże. Stuprocentowa gwarancja ochrony nie jest możliwa. ale wiedza na temat tego, jak złodzieje obserwują domy i jakie metody stosują włamywacze, zwiększa bezpieczeństwo.
Obserwacja domu przez złodziei. Na czym polega?
Obserwacja domu to pierwsze, co zwykle robi włamywacz przed dokonaniem włamania. Doświadczony przestępca nie działa przypadkowo – wręcz przeciwnie, stara się on najpierw „wybadać” teren, to znaczy poznać:
- rutynę domowników,
- godziny wyjść oraz powrotów do domu,
- sposoby zabezpieczenia posesji (zamki w drzwiach, detektory ruchu, monitoring itp.).
Obserwacja domu przez napadem może potrwać od kilku dni do kilku tygodni – nie ma jednej, uniwersalnej reguły w tej kwestii.
Przestępcy mogą krążyć w pobliżu danej posesji np. jako spacerowicze czy rowerzyści. Niestety, nierzadko okazuje się, że nawet pozornie niewinne, nieistotne zachowania mogą mieć na celu pozyskanie informacji o codziennych zwyczajach domowników.
Jakie techniki stosują złodzieje chcący włamać się do domu?
Złodzieje sprawdzają również w bardziej bezpośredni sposób to, czy mieszkańcy znajdują się właśnie w domu. Mogą oni w tym celu stosować proste lub bardziej skomplikowane techniki. Oto niektóre z nich:
- dzwonienie do drzwi (po to, by sprawdzić, czy o danej godzinie domownicy przebywają w środku),
- wrzucanie ulotek do skrzynki pocztowej lub wsuwanie ich pod drzwi,
- sprawdzanie skrzynki pocztowej – jeśli skrzynka pocztowa jest pełna, może to sugerować, że właściciele są nieobecni przez dłuższy czas,
- sprawdzanie oświetlenia na klatce schodowej – może to bowiem wskazywać na porę, o której ktoś wraca do mieszkania,
- podglądanie aktywności na mediach społecznościowych – w ten sposób da się sprawdzić, czy domownicy publikują informacje o wyjazdach służbowych lub urlopach spędzanych poza domem,
Włamywacze mogą również udawać pracowników firm kurierskich, serwisowych itp. lub próbować w inny sposób upewnić się, że nikogo właśnie nie ma w domu.
Złodzieje mogą używać różnych gadżetów, aby skutecznie zinwigilować dom (mieszkanie). Korzystają oni w tym celu z nowoczesnych technologii, w tym np. smartfonów czy dronów.
W szczególności drony to bardzo dobre narzędzie przeznaczone dla złodziei. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: ponieważ można z ich wykorzystaniem obserwować dom z góry, co pozwala sprawdzić rozmieszczenie okien i drzwi, a także to, gdzie znajdują się strefy zaciemnione. Ponieważ złodzieje mogą sfotografować lub nagrać otoczenie, pozwoli im to później przeanalizować uzyskany materiał pod kątem bezkarnego dostępu na teren danej posesji.
Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane działania, to na uwagę zasługują również:
- zainstalowanie podsłuchu lub kamery szpiegowskiej – urządzenia szpiegowskie montowane w okolicach mieszkania (np. na klatkach schodowych, przy wejściu do lokalu) pozwalają w czasie rzeczywistym monitorować aktywność w domu,
- hakowanie aplikacji/urządzeń typu smart home (inteligentny dom) – dostęp do tych systemów pozwala sprawdzić np. to, czy włączono w domu oświetlenie, systemy grzewcze lub inne urządzenia, które mogą wskazywać na obecność domowników.
Co należy zrobić, by móc skutecznie zabezpieczyć się przed złodziejami?
Niestety, metody działania, jakie stosują złodzieje, są coraz bardziej wyrafinowane, aczkolwiek istnieje skutecznych sposobów na to, aby zniechęcić ich do prób włamania… a jeśli już to zrobią – namierzyć ich. Podstawa to oczywiście nowoczesne systemy alarmowe i zdalny monitoring wizyjny, które są w stanie zarejestrować aktywność złodziei, a do tego – czego również nie powinno się pomijać – pełnią funkcję odstraszającą. Można z pomocą kamer skutecznie zniechęcić złodziei, jeśli zorientują się oni, że dom jest dobrze zabezpieczony. Systemy alarmowe mogą być wzbogacone również o oświetlenie z czujnikami ruchu. Kolejna dobra praktyka to poinformowanie sąsiadów o planowanym wyjeździe. Dzięki temu będą oni mieli na oku – o ile są życzliwi – nasz dom i ewentualnie zauważą niepokojące sytuacje.
Poznaj metody, które stosują włamywacze – podsumowanie
Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że nasze mienie będzie w pełni chronione przed włamaniem, jednak istnieje wiele metod działania, które mogą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo. Stosowanie systemów alarmowych, monitoringu, solidnych zamków, a do tego solidne oświetlenie zewnętrzne czy obecność psów — są to tylko niektóre z rozwiązań, które skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy. Regularne aktualizowanie zabezpieczeń oraz świadomość zagrożeń pomagają minimalizować ryzyko.